Jak nauczyć się HTML i co to jest?

Co to jest HTML i dlaczego musi go znać każdy Front-End Developer? Z tego wpisu dowiesz się jak nauczyć się HTML od podstaw.

Co oznacza skrót HTML?

Skrót HTML oznacza Hypertext Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników. Brzmi groźnie, ale szybko przekonasz się, że to dość proste 🙂

Co to jest język HTML?

Język HTML jest oparty o hiperłącza i jest zbudowany ze znaczników. HTML stosuje się do tworzenia stron internetowych. Przeglądarki internetowe odczytują składnię HTML i interpretują ją, aby wyświetlić stronę.

Co to jest znacznik HTML?

Znacznik to specjalny tekst umieszczony w nawiasach ostrych, np. <strong>. Czyli znacznik to element składni języka HTML, który pozwala sterować wyglądem strony.

Przykładowo zdanie „Jak nauczyć się HTML?” zapisane w znacznikach <strong>Jak nauczyć się HTML?</strong> wyświetli się jako pogrubiony tekst:

Jak nauczyć się html?

Proste, prawda? Wystarczy tylko znać znaczniki HTML.

Podstawowe znaczniki HTML

Z podstawowymi znacznikami HTML możesz zapoznać się w poradniku HTML udostępnionym przez The Awwwesomes: https://the-awwwesomes.gitbooks.io/html-css-step-by-step/content/pl/html-code/html-elements/index.html

Wszystkie komendy HTML

Wszystkie komendy, czyli znaczniki HTML, znajdziesz na przykład na stronie standardu W3Schools: https://www.w3schools.com/tags/

Możesz też sprawdzić dokumentację HTML na MDN: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element

Struktura / szkielet strony HTML

Ucząc się HTML szybko zorientujesz się, że nie ma nic łatwiejszego niż wygenerowanie podstawowej struktury strony HTML. Np. w edytorze kodu Visual Studio Code wystarczy użyć popularnej wtyczki Emmet, aby przy użyciu kombinacji klawiszy “! + Tab + Enter” wygenerować szkielet strony HTML. Efekt wygląda tak:

co to jest html
struktura strony HTML

Nauka HTML

Nauka HTML to tak naprawdę tylko wstęp do nauki CSS i JavaScript, czyli technologii, które odpowiadają za wygląd i interaktywność stron internetowych.

Tego jak nauczyć się CSS i jak nauczyć się JavaScript dowiesz się z innych wpisów na moim blogu o programowaniu.

Kurs HTML dla początkujących

Na pewno zastanawiasz się jaki kurs HTML wybrać na początku nauki. Chcę Ci polecić 3 kursy HTML, z których sam korzystałem:

  1. Kurs HTML od Samuraja Programowania dostępny na Udemy: https://www.udemy.com/kurs-web-developer-od-podstaw-w-15-dni/
  2. Kurs HTML krok po kroku od The Awwwesomes: https://the-awwwesomes.gitbooks.io/html-css-step-by-step/content/pl/index.html
  3. Kurs HTML od podstaw: http://how2html.pl/

Jak nauczyć się HTML od podstaw?

To proste. Po pierwsze poświęć trochę czasu i zapoznaj się z kursami HTML, które wymieniłem powyżej (dwa z nich są darmowe). Po drugie jak najszybciej otwórz edytor kodu i ucz się HTML w praktyce. Nie ma lepszej metody nauki HTML niż metoda prób i błędów. Enjoy it!

 

Dodaj nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *