Jak wybrać zawód z przyszłością?

Współczesny świat rozwija się i przeobraża w nieprawdopodobnym tempie. Wiele osób nie może za tymi zmianami nadążyć. Z tego wpisu dowiesz się jak wybrać zawód z przyszłością i nie zostać w tyle za rynkiem pracy.

Nie mam wątpliwości, że niektóre opłacalne zawody stracą na znaczeniu w ciągu kilku najbliższych lat. W niedalekiej przyszłości powstaną też nowe zawody. Dlatego jestem pewien, że już teraz warto uczyć się nowych rzeczy i być przygotowanym na zmianę zawodu.

Wraz z rozwojem technologii coraz więcej zawodów nie będzie wymagało obecności człowieka. Roboty i maszyny stają się szybsze, dokładniejsze i tańsze od ludzi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie już w 2015 roku opublikowali listę zawodów z wysokim prawdopodobieństwem zautomatyzowania. W przyszłości znikną takie zawody jak telemarketer, sprzedawca kredytów, recepcjonistka, kasjer w supermarkecie, kucharz w fast-foodzie, kurier czy bibliotekarz. Ale to tylko kilka przykładów takich zawodów. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10-15 lat, 12 proc. miejsc pracy zostanie zastąpionych przez maszyny.

Pocieszę Cię. Wraz z rozwojem nowych technologii powstaną nowe zawody i miliony nowych miejsc pracy. To oczywiste, że musisz śledzić trendy i przystosować się do zmian.

Poznaj zawody z przyszłością i zacznij zdobywać nowe kompetencje. Gwarantuję Cię, że inwestycja w rozwój będzie dla Ciebie bardzo opłacalna.

Jak wybrać zawód z przyszłością i zapewnić sobie dobrą pozycję na rynku pracy?

Zrób research i wybierz zawód z przyszłością odpowiadający Twoim oczekiwaniom

Po co mi wiedza, że np. biotechnolog to zawód z przyszłością, skoro do jego wykonywania potrzebowałbym ukończonych studiów wyższych i tytułu inżyniera. Mam już ponad 30 lat i nie mam ochoty tracić kolejnych kilku lat na studiowanie. Poza tym zupełnie nie interesuje mnie biologia, chemia ani ich dziedziny pokrewne. Wybór takiej ścieżki zawodowej byłby dla mnie prawdziwą męczarnią.

Zdecydowanie bardziej pociąga mnie perspektywa zostania programistą. Jestem przekonany, że wystarczy mi ok. 12-18 miesięcy dość intensywnej nauki i będę przygotowany do pracy na stanowisku juniora.

Znajdź trochę czasu i poczytaj o przyszłościowych zawodach. Sprawdź, które są najbardziej opłacalne i wybierz coś w sam raz dla Ciebie. W dalszej części tego wpisu znajdziesz moją listę zawodów z przyszłością. Być może zainspiruje Cię któryś z wymienionych zawodów.

Sprawdź, jakie umiejętności musisz zdobyć, aby wykonywać wymarzony zawód przyszłości

Musisz opanować pewien zakres umiejętności potrzebnych do rozpoczęcia kariery w nowym zawodzie. Przejrzyj ogłoszenia o pracę na wybrane stanowisko i dowiedz się, czego musisz się nauczyć.

Przygotuj plan działania. Nie rzucaj od razu obecnej pracy!

Zmiana zawodu to nie jest odpowiednia okoliczność na podejmowanie gwałtownych decyzji. Wiesz już czego musisz się nauczyć. Wytrzymaj jeszcze trochę w obecnej pracy i rozwijaj się po godzinach.

W zależności od trudności zawodu potrzebujesz od kilku tygodni do kilku miesięcy (w niektórych przypadkach nawet do kilku lat) rzetelnych przygotowań. Zaplanuj szkolenia, kursy oraz samodzielną naukę na poszczególne dni, tygodnie i miesiące. W ten sposób krok po kroku będziesz się przybliżał do realizacji swojego celu.

Znajdź firmę, w której będziesz mógł pracować w wybranym zawodzie

Chcesz pracować w mniejszej firmie czy w dużej korporacji? Jesteś gotowy na przeprowadzkę czy nie chcesz zmieniać miejsca zamieszkania?

Rozważ różne opcje. Zastanów się, w której firmie najszybciej się rozwiniesz.

Zostań specjalistą w nowym zawodzie

Wytrwale dąż do tego, żeby znaleźć się pośród 5% najlepszych fachowców w Twoim zawodzie. Takie podejście zapewni Ci satysfakcję, prestiż i duże pieniądze.

Opłacalne zawody z przyszłością – lista przykładów

Specjalista branży IT / Programista / Specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa

Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że w przyszłości jeszcze bardziej wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT.

Data scientist (badacz danych)

Data scientist na podstawie analizy danych może sugerować firmom podejmowanie odpowiednich decyzji i stosowanie optymalnych rozwiązań.

Elektrotechnik

Szybki rozwój technologiczny oznacza świetlaną przyszłość dla inżynierów elektrotechnologii. Tego typu specjaliści mogą zajmować się elektrotechniką, elektroniką, inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną lub komputerową.

Specjalista ds. finansowych

Zwiększająca się świadomość finansowa społeczeństwa spowoduje, że wzrośnie zapotrzebowanie na usługi różnego rodzaju doradców finansowych.

Lekarz / Fizjoterapeuta

Sytuacja lekarzy będzie się poprawiać. Moda na uprawianie sportu i dbanie o swój wygląd sprawi, że wzrośnie m.in. zapotrzebowanie na chirurgów medycyny estetycznej i fizjoterapeutów.

Opiekun osób starszych / Specjalista ds. usług dla osób starszych

Ze względu na trend starzenia się społeczeństwa wzrośnie zapotrzebowanie na usługi dla osób starszych.

Logistyk

Logistycy znajdą zatrudnienie wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się planowaniem i nadzorem procesów technologicznych, transportu i dystrybucji towarów.

Biotechnolog

Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska wzrośnie zapotrzebowanie na biotechnologów – specjalistów zajmujących się wykorzystaniem substancji organicznych w różnych gałęziach przemysłu.

Specjalista ds. OZE (Odnawialnych Źródeł Energii)

Rosnący udział energii ze źródeł odnawialnych zwiększa popyt na techników i inżynierów od systemów energetyki wodnej, słonecznej, wiatrowej i biomasowej. Wzrośnie też zapotrzebowanie na inżynierów zajmujących się przetwarzaniem odpadów.

Przyszłościowe zawody ciągle powstają. Jedno jest pewne – zmiana

Potrzeba sporej wyobraźni, by uzmysłowić sobie, jak będzie wyglądała praca w firmach przyszłości. Jedno jest pewne – w ciągu najbliższych 5, 10 czy 15 lat rynek pracy będzie się zmieniał w szybszym tempie niż kiedykolwiek wcześniej.

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.Heraklit z Efezu

Pomimo tematyki tego blogu, zdaję sobie sprawę, że opłacalne zawody przyszłości to nie tylko IT i nowe technologie. Ja akurat zdecydowałem się na naukę programowania, ale Ty możesz wybrać zawód w zupełnie innej branży. Niezależnie od tego jaką ścieżkę kariery wybierzesz, trzymam kciuki za Twoje przyszłe sukcesy!

Dodaj nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *