Od czego zacząć naukę programowania

Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć naukę programowania, ten krótki artykuł jest właśnie dla Ciebie. W kolejnym wpisie doradzę Ci jakiego języka programowania się uczyć. Dzisiaj będzie o tym jak zacząć programować i nie zniechęcić się po pierwszych trudnościach.

Zanim zaczniesz naukę programowania, przygotuj się na wiele wyrzeczeń

Masz ułatwione zadanie, jeśli jesteś młodą osobą i dopiero szukasz pomysłu na siebie i swoją karierę. Ucząc się albo studiując masz znacznie więcej wolnego czasu niż osoby, które pracują i mają już własne rodziny.

Nauka programowania to nie wycieczka na jeden weekend. W internecie jest mnóstwo historii osób, którym przebranżowienie na programistę zajęło rok, dwa, a nawet dłużej. I to wszystko przy założeniu sumiennej, wielogodzinnej nauki niemal każdego dnia. W tej branży nie ma dróg na skróty.

Musisz być gotowy poświęcić swoje życie towarzyskie, czas wolny i część życia prywatnego. Tylko w taki sposób możesz zostać programistą.

Nauka programowania to proces. Jak zaczniesz programować, nigdy nie przestaniesz się uczyć

Skończę kilkutygodniowy kurs programowania. Zostanę programistą. Nic więcej nie będę musiał robić. Hajs będzie się zgadzał.

Takie wyobrażenie o nauce programowania ma wiele osób skuszonych perspektywą wysokich zarobków w branży IT.

Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Musisz umieć naprawdę dużo, żeby być w stanie zacząć pracę jako junior developer. Firmy mają coraz wyższe wymagania wobec początkujących programistów.

Dopiero po kilku latach w branży będziesz w stanie zarabiać większe pieniądze. Przez cały ten czas będziesz się uczył. Programowanie to ciągłe poznawanie nowych rozwiązań i technologii.

Ta branża zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli nie dostosujesz się do zmian i nie będziesz się rozwijać, nigdy nie staniesz się dobrym programistą.

Od czego zacząć naukę programowania, jeśli jesteś zupełnie zielony w temacie

Moim zdaniem musisz jak najszybciej zweryfikować czy polubisz programowanie. Nic na siłę. W żadnym wypadku nie powinieneś zmuszać się do programowania – to najkrótsza droga do frustracji.

Poszukaj w internecie darmowych materiałów do nauki programowania i oceń czy IT jest dla Ciebie. Daj sobie kilka czy kilkanaście godzin na wstępną weryfikację tematu. Nie zaczynaj od wykładania wielu tysięcy złotych na stacjonarne szkolenia.

Jeśli naprawdę polubisz programowanie to nic Cię nie zatrzyma. Będziesz miał wystarczająco dużo zapału, żeby pokonać wszystkie trudności, na które trafisz w trakcie nauki.

Dodaj nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *