Jak zmienić pracę krok po kroku

Zmiana pracy czeka każdego z nas przynajmniej kilka razy w życiu. To już nie te czasy, kiedy ludzie pracowali całe życie w jednym miejscu. To było typowe dla dużej części pokolenia moich rodziców. Teraz częste zmiany pracy stały się normą.

Z tego wpisu dowiesz się jak zmienić pracę krok po kroku.

Czy zmienić pracę?

Skoro to czytasz, to znaczy, że pojawiła się w Tobie taka myśl. Nie ma w tym nic złego. To naturalne, że chcesz poprawić swoją sytuację.

Jeśli coś Ci nie odpowiada w obecnym miejscu zatrudnieniu, zmiana pracy może być najlepszym rozwiązaniem. Moim zdaniem przynajmniej raz na kilka lat wręcz powinno się zmienić pracę. Często to najszybszy sposób na rozwój. Dlatego nie wahaj się zbyt długo i daj sobie szansę.

Zmiany są dobre.

Dlaczego chcesz zmienić pracę? Jakie są Twoje powody zmiany pracy?

Wkurza Cię Twój szef? Nie odpowiada Ci atmosfera w pracy? Zarabiasz za mało i nie masz szans na podwyżkę? Twoja praca Cię nudzi? Stoisz w miejscu i nie masz żadnych perspektyw rozwoju? Chcesz się przebranżowić? Czujesz, że po prostu potrzebujesz zmiany?

Zastanów się, jakie są Twoje powody zmiany pracy i wyciągnij wnioski. Pozwoli Ci to zmienić pracę na lepszą i uniknąć błędów z przeszłości.

Kiedy warto zmienić pracę?

Odpowiedź jest prosta: wtedy, kiedy czujesz, że to odpowiedni moment. Intuicja to zazwyczaj dobry doradca w kwestii zmiany pracy.

Niezależnie od powodów, jakimi się kierujesz, pracę lepiej zmienić wcześniej niż później. Nie ma sensu tkwić w pracy, w której i tak nie wyobrażasz sobie swojej przyszłości.

Zmiana pracy w poważnym wieku, czyli jak zmienić pracę po 30-stce, po 40-stce, a nawet po 50-tce

Nie będę tego ukrywał, że wraz z wiekiem będzie Ci coraz trudniej zmienić pracę. Ale nie mam zamiaru Cię zniechęcać. Wręcz przeciwnie – uważam, że możesz z powodzeniem zmienić pracę nawet po 40-stce czy po 50-tce. Po prostu będziesz musiał w to włożyć więcej wysiłku niż osoby młodsze od Ciebie.

Sam jestem po 30-stce i jestem w trakcie przygotowań do zmiany zawodu. Wymaga to ode mnie mnóstwo pracy i ogromnego samozaparcia, ale głęboko wierzę, że się uda. Ty też możesz zmienić pracę, niezależnie od Twojego wieku.

Jak często zmieniać pracę?

Pisałem o tym już wcześniej – moim zdaniem przynajmniej raz na kilka lat. Dlaczego tak często? Zmiana pracy to dla Ciebie nowe wyzwania i nowe możliwości. Natomiast tkwiąc zbyt długo w jednej pracy popadasz w stagnację i stopniowo tracisz wiarę w jakiekolwiek zmiany w Twoim życiu zawodowym.

Jeśli osiągnąłeś już maksimum w swojej obecnej pracy, czas najwyższy na zmiany.

Jak podjąć decyzję o zmianie pracy?

Rozważnie. Tylko tyle i aż tyle.

Jeśli jesteś singlem i utrzymujesz tylko siebie, możesz ryzykować w kwestiach zawodowych.
Jeśli masz małe dzieci, musisz działać rozsądnie. Nie chcesz przecież zostać na lodzie, bez środków do życia.

Jak zmienić pracę pracując?

Zaplanuj zmianę pracy z wyprzedzeniem. Zdobywaj nową wiedzę po godzinach i w weekendy. Starannie wybierz firmy, do których zamierzasz aplikować. Zrezygnuj z obecnej pracy dopiero wtedy, gdy będziesz miał pewność zatrudnienia w nowym miejscu.

Jak zmienić pracę na lepszą?

Najlepsze stanowiska pracy są zarezerwowane dla osób, którym się chce. Dla specjalistów w swojej dziedzinie. Musisz chcieć zostać jednym z nich. Dlatego ucz się nowych rzeczy i nigdy nie przestawaj się rozwijać.

Zmiana pracy i stres

Stres mobilizuje i powoduje, że się przygotowujemy. Dlatego w trakcie zmiany pracy może mieć bardzo pozytywne znaczenie.

Jeśli pracujesz już dłuższy czas w jednym miejscu, osiągnąłeś pewną stabilizację. Na co dzień nic Cię nie zaskakuje. Zmiana pracy zaburzy tę Twoją codzienną rutynę. Jednak jeśli dobrze wszystko zaplanujesz, uda Ci się zmienić pracę na lepszą i dopiero wtedy uświadomisz sobie, że niepotrzebnie aż tak się stresowałeś.

Czy stres związany ze zmianą pracy jest normalny?

To normalne, że będziesz odczuwał stres związany ze zmianą pracy. Stres pojawia się zawsze wtedy, gdy Ci na czymś bardzo zależy. Nie masz stuprocentowej pewności, czy wszystko skończy się po Twojej myśli, dlatego się stresujesz.

Nie staraj się za wszelką cenę walczyć ze stresem. Powinieneś wychodzić poza swoją strefę komfortu, aby się rozwijać. Zmiana pracy Ci to umożliwi.

Jak pokonać strach przed zmianą pracy

Wyobraź sobie, jaki jest najczarniejszy scenariusz związany ze zmianą pracy. Pomyśl, co najgorszego może się wydarzyć.

Później zaplanuj co dokładnie zrobisz, jeśli czarny scenariusz naprawdę się ziści. W jaki sposób wyjdziesz z trudnej sytuacji?

Na pewno wielokrotnie stresowałeś się wizją czegoś, co w rzeczywistości nigdy się nie wydarzyło. Tym razem może być podobnie. Szczególnie jeśli wszystko dobrze zaplanujesz.

Jak odejść z pracy z klasą?

Porozmawiaj o zamiarze zmiany pracy ze swoim przełożonym. Zadbaj o przekazanie dotychczasowych obowiązków swojemu następcy. Nie pal za sobą mostów. Świat jest mały.

Jak skutecznie szukać pracy?

Wszystko zależy od tego, gdzie chciałbyś pracować.

Przejrzyj najpopularniejsze portale z ogłoszeniami o pracę. Jeśli nie znajdziesz tam interesujących Cię ofert pracy, zajrzyj na strony internetowe wybranych firm. Sprawdź zakładkę praca / kariera.

Możesz też wyjść z inicjatywą i aplikować do firm, które nie prowadzą otwartej rekrutacji. W ten sposób unikniesz konkurowania z innymi kandydatami.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zdobądź jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz. Poczytaj o głównych produktach lub usługach. Spróbuj wyszukać w internecie kluczowych pracowników firmy – być może prowadzą jakieś blogi lub profile w portalach typu LinkedIn.

W ten sposób udowodnisz, że solidnie przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak napisać CV?

Pamiętaj, żeby CV przygotować pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Nie ma sensu pisać o posiadaniu prawa jazdy aplikując na stanowisko typowo biurowe albo wspominać o umiejętności obsługi komputera starając się o posadę kierowcy.

Jeśli chodzi o stronę wizualną CV, możesz skorzystać z darmowych i prostych w obsłudze generatorów CV.

Jak napisać list motywacyjny?

Pisz od siebie. Nie polecam korzystania z oklepanych szablonów listów motywacyjnych. No może jedynie wtedy, gdy aplikujesz do pracy w urzędzie.

Opisz szczerze swoje cele zawodowe. Pokaż,że przykładasz dużą wagę do własnego rozwoju i lubisz uczyć się nowych rzeczy. Napisz, jakie korzyści osiągnie pracodawca zatrudniając Cię na dane stanowisko.

Też chcę odejść z pracy. Chcę zmienić pracę, ale też zmienić zawód – zostanę programistą

W najbliższym czasie mnie też czeka zmiana zawodu i początek kariery u zupełnie nowego pracodawcy. Intensywnie przygotowuję się do zostania programistą. Jeśli też chcesz zostać programistą, śledź na bieżąco wpisy na moim blogu.

Posłuchaj audycji „Jak zmienić pracę”

Na zakończenie polecam Ci odcinek 58. podcastu Finanse Bardzo Osobiste na blogu finansowym Marcina Iwucia. Autor rozmawia w nim na temat zmiany pracy z doradcą zawodowym, Panią Agnieszką Staroń. Tutaj link do audycji: https://marciniwuc.com/fbo-058-jak-zmienic-prace/

Dodaj nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *