Jakiego języka programowania się uczyć?

Nie tak dawno temu sam szukałem odpowiedzi na pytanie jakiego języka programowania się uczyć. Wiedziałem już, że chcę zostać programistą, ale nie miałem pojęcia o różnicach pomiędzy poszczególnymi językami programowania. Nie wiadomo skąd kojarzyłem tylko nazwy takich języków jak Java, Python czy PHP. Niedługo potem zacząłem szperać w internetach i doznałem olśnienia. Okazało się, że Java i JavaScript to dwa różne języki programowania. Dlatego nie dziwię się, jeśli też nie wiesz jaki język programowania wybrać.

Jakie są najpopularniejsze języki programowania?

Listę najpopularniejszych języków programowania możesz znaleźć na stronie indexu TIOBE: https://www.tiobe.com/tiobe-index/

Index TIOBE jest aktualizowany raz w miesiącu.

Powyższy ranking nie uwzględnia podziału języków na front-endowe i back-endowe, ale może pomóc w podjęciu strategicznej decyzji odnośnie tego jakiego języka programowania się uczyć w 2020 roku. Na początku przygody z programowaniem warto wybrać jeden z topowych języków. Lepiej unikać języków programowania, których popularność wynika jedynie z chwilowej mody.

Jaki język programowania jest najlepszy dla początkujących?

Powinienem tutaj udzielić najbardziej politycznej odpowiedzi: to zależy. Ale nie zamierzam Cię zostawić z niedosytem, dlatego za moment napiszę jaki język programowania jest moim zdaniem najlepszy na początek.

Chciałbym tylko, żebyś wcześniej zrozumiał różnicę pomiędzy front-endem a back-endem. W uproszeniu front-end odnosi się do wszystkiego, co faktycznie widzisz na stronie internetowej w przeglądarce, a back-end odnosi się do wnętrza aplikacji (technologie „po stronie serwera”).

To jak, wiesz już czy chcesz iść w stronę front-endu czy back-endu? Wydaje mi się, że front-end jest bardziej przystępny dla początkujących. Mnie od samego początku bardziej interesowało to, co dzieje się na stronach i w aplikacjach po stronie użytkownika. Chyba nie potrafiłbym czerpać satysfakcji z pracy tylko na back-endzie.

A tak konkretnie, to jakiego języka programowania się uczyć w 2020?

Może nie będę obiektywny, ale moim zdaniem najlepszy język programowania dla początkujących to JavaScript. Zaznaczę, że nie mam doświadczenia z innymi językami, ale przed rozpoczęciem nauki programowania zrobiłem porządny research.

W drugiej połowie 2018 roku zacząłem naukę HTML, CSS i właśnie JavaScript. Już po kilku miesiącach nauki wiedziałem, że wybrałem odpowiedni język programowania. JS jest bardzo przystępny dla laików. Wystarczy wybrać dobry kurs i od bardziej doświadczonej osoby dowiedzieć się jak nauczyć się JavaScript.

Pamiętaj o tym, żeby nie tracić zbyt wiele czasu zastanawiając się jakiego języka programowania się uczyć w 2020 roku. Jeśli nauczysz się jednego języka, stosunkowo łatwo przyjdzie Ci szybkie przejście na inny. Dlatego od razu weź się do roboty. Wybierz jakiś kurs programowania i możliwie szybko zacznij uczyć się na żywym kodzie. Trzymam za Ciebie kciuki!

Dodaj nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *