Programista bez studiów informatycznych?

W 2007 roku zdałem maturę. Poradziłem sobie bez pomocy ówczesnego ministra edukacji narodowej (#amnestiamaturalna).

Nawet przez myśl mi wtedy nie przeszło, żeby pójść na studia informatyczne. Internet i komputery kojarzyły mi się tylko z rozrywką.

Kilka lat później zostałem magistrem zarządzania. Nie żałuję. Wątroba przetrwała, a znajomości ze studiów zostają na całe życie.

Teraz mam 30 lat i chcę zostać programistą bez studiów informatycznych. Brałem pod uwagę stacjonarne kursy programowania, ale ostatecznie zdecydowałem się na kursy online i samodzielną naukę.

Zacząłem uczyć się programowania w sierpniu 2018 roku. Planuję zostać junior developerem najpóźniej w pierwszej połowie 2020 roku.

Jak zostać programistą bez studiów?

Jeśli chcesz zostać programistą bez studiów informatycznych, możesz zapisać się na kurs stacjonarny albo wybrać samodzielną naukę z wykorzystaniem kursów online i innych źródeł. Poniżej przeczytasz o wadach i zaletach obu rozwiązań.

Kursy stacjonarne

Stacjonarne kursy programowania zrobią z Ciebie programistę nawet w kilka tygodni. Przynajmniej tak obiecują. W zamian musisz zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy PLN. Stacjonarne kursy programowania nie są tanie, ale przebranżowienie na programistę to duża szansa na zwiększenie zarobków. Dlatego pieniądze wydane na kurs mogą się szybko zwrócić.

W szkole IT mentorzy poprowadzą Cię za rękę. Będziesz się uczył według określonego planu. Zaoszczędzisz czas, który mógłbyś stracić na samodzielną naukę niewłaściwych albo niepotrzebnych rzeczy. To największy plus stacjonarnych kursów programowania.

Musisz przygotować się na bardzo intensywną, codzienną naukę w kilku- lub kilkunastoosobowej grupie kursantów. Możesz też wybrać kurs weekendowy, ale nie zwolni Cię to z konieczności systematycznej nauki programowania w dni robocze. W ostatecznym rozrachunku najwięcej i tak zależy od Twojego zaangażowania.

Kursy online i samodzielna nauka

Jeśli jesteś zdyscyplinowaną osobą, możesz uczyć się programowania samodzielnie. Przy okazji zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

W internecie aż roi się od darmowych źródeł do nauki programowania. Chcesz się uczyć front-endu? Zajrzyj na stronę https://www.polskifrontend.pl/, gdzie zagregowano wiele polskich blogów na ten temat w jednym miejscu. Interesuje Cię Java? Zajrzyj na http://jvm-bloggers.com/. Planujesz programować w innych językach? Wygoogluj to, czego potrzebujesz.

YouTube to prawdziwa kopalnia darmowych kursów online z różnych języków programowania. Wystarczy poszukać odpowiedniej playlisty i wcisnąć play. Sprawdź freeCodeCamp.org albo sentdex. To tylko dwa przykładowe kanały – jest wiele podobnych.

Polecam też platformę Udemy. Znajdziesz tam mnóstwo wartościowych kursów w cenie poniżej 50 zł (mają niekończące się promocje). Poza tym sprawdź darmowe kursy na stronie Codecademy.

Zrób research, wybierz materiały do nauki i po prostu zacznij. Bądź systematyczny. Lepiej uczyć się codziennie po 2-3 godziny niż kilkanaście godzin jednego dnia. Nauka programowania wymaga regularności.

Praca jako programista bez studiów

Programowanie wymaga praktycznej wiedzy. Dlatego do pracy w tej branży nie potrzebujesz tytułu magistra.

Część materiału ze studiów informatycznych może być przydatna w codziennej pracy programisty. Jednak większość wiedzy ze studiów najprawdopodobniej okaże się zupełnie niepotrzebna. Do programowania nie musisz też znać wyższej matematyki – to często powtarzany mit. Wystarczy dużo samozaparcia i umiejętność logicznego myślenia.

Poza tym wielu wykładowców na studiach informatycznych nie nadąża za zmieniającymi się technologiami. Nie ma sensu uczyć się czegoś, co już dawno wyszło z użytku. Jestem przekonany, że zamiast tracić 5 lat na studiowanie, lepiej spożytkować czas na zdobywanie praktycznych umiejętności i realizowanie projektów pobocznych.

Programista bez studiów to normalne i coraz powszechniejsze zjawisko w IT

Do pracy w zawodzie programisty może prowadzić wiele dróg. Możesz studiować informatykę, ukończyć intensywny kurs stacjonarny albo uczyć się samodzielnie korzystając z kursów online. Wszystkie te drogi ostatecznie doprowadzą Cię do tego samego punktu. Ty musisz zdecydować czy studia informatyczne będą dla Ciebie pomocne, czy wręcz przeszkodzą Ci w szybkim rozwoju kariery.

Ja nie studiowałem informatyki, ale dla mnie jest już trochę za późno. Przekroczyłem trzydziestkę i chcę zostać junior developerem możliwie najszybciej. Dlatego uczę się samodzielnie i jednocześnie dość intensywnie – w miarę możliwości po przynajmniej 2-3 godziny dziennie.

Programista bez studiów nikogo już nie dziwi. Wierzę, że niedługo zostanę jednym z nich.

Dodaj nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *