Zmiana zawodu po 30-stce – postanowiłem się przebranżowić!

Dlaczego postanowiłem zmienić zawód? Krótko po 30-tych urodzinach doszedłem do wniosku, że nie wytrzymam już zbyt długo w obecnej pracy.

Mam już dosyć tego, że stoję w miejscu. Mógłbym stanąć na głowie, a i tak nic się nie zmieni. Nie mam żadnych możliwości rozwoju i żadnych szans na podwyżkę.

Codziennie wykonuję te same, powtarzalne czynności. Mam tylko codziennie podpisywać listę i zajmować się moimi podstawowymi zadaniami.

Taki urok firmy, w której system motywacyjny nie istnieje. Na szczęście w porę zorientowałem się, że zmarnowałem kilka lat życia w firmie niedbającej o rozwój pracowników.

A ja nie chcę już dłużej stać w miejscu. Uznałem, że przebranżowienie to moja jedyna szansa na rozwój i systematyczne zwiększanie zarobków. Dlatego chcę możliwie najszybciej zmienić zawód. Jestem przekonany, że skoro to czytasz, też jesteś gotowy na podjęcie tak odważnej decyzji.

30-stka na karku zobowiązuje, dlatego postanowiłem mądrze zaplanować proces mojego przebranżowienia. W tym wpisie dzielę się z Tobą moimi przemyśleniami związanymi ze zmianą zawodu.

Zmiana zawodu jest możliwa w każdym wieku. Niezależnie czy jesteś po 30-stce, po 40-stce czy nawet po 50-tce

Nie, nie jesteś za stary na przebranżowienie. Problemem nie jest to, że masz 30, 40 czy 50 lat. Problemem jest brak czasu.

By zmienić zawód i zacząć pracę w nowej branży, musisz poświęcić dużo czasu na naukę nowych umiejętności. Zdaję sobie sprawę, że możesz mieć dużą ilość obowiązków i doba wydaje Ci się za krótka. Dlatego musisz być gotowy na sporo wyrzeczeń.

Istnieje pewien zbiór umiejętności, które powinieneś opanować, by zdobyć pracę w wymarzonej branży. Musisz tylko w taki ogarnąć swoją codzienność, żeby wygospodarować kilka dodatkowych godzin na swój rozwój. Nie ma sensu użalać się nad sobą i wmawiać sobie, że się nie da.

Jeśli naprawdę chcesz coś zmienić w swoim życiu to przestań narzekać i weź się do roboty. Nie Ty jedyny pracujesz na etacie 8 albo 9 godzin dziennie, tracisz na dojazdy kolejne 2 godziny, śpisz 7-8 godzin, a pozostałe kilka godzin każdej doby spędzasz na zakupach, przygotowywaniu posiłków czy spędzaniu czasu z rodziną. To normalne i ja to rozumiem.

Ale sam sobie odpowiedz, czy na pewno zrobiłeś wszystko co możliwe, żeby popracować nad sobą. Być może masz luźniejsze weekendy i mógłbyś je przeznaczyć na jakiś kurs albo szkolenie? A w dni robocze może mógłbyś wstawać o godzinę albo dwie wcześniej? Wiadomo, to nie będzie komfortowe, ale w taki sposób możesz znaleźć naprawdę sporo czasu na naukę języka obcego, programowania lub jakichkolwiek innych umiejętności. Zresztą nikt Ci nie zabroni rozwijać się nawet podczas jazdy samochodem albo komunikacją miejską. W dzisiejszych czasach nie ma żadnego problemu z dostępem do specjalistycznych audiobooków, podcastów albo kursów w postaci aplikacji na smartfony.

Jak zmienić zawód? Zaplanuj przebranżowienie krok po kroku i wprowadź plan w życie

Zmiana branży to proces. Nie powinieneś podejmować decyzji o przebranżowieniu pod wpływem impulsu. W pracy spędzisz sporą część życia, dlatego podejdź z rozsądkiem do jej wyboru.

Wybierz zawód z przyszłością

W internecie bez problemu znajdziesz opinie wielu autorytetów na temat przyszłościowych zawodów. Według Billa Gatesa przyszłość należy do takich branży jak energetyka, biotechnologia czy sztuczna inteligencja. Ale to tylko 3 przykłady wybrane spośród wielu przyszłościowych dziedzin.

Pamiętaj o pasji i zainteresowaniach

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu.Konfucjusz

Połączenie pracy z pasją to idealne rozwiązanie. Wyjątek stanowią zainteresowania, na których trudno będzie Ci zarobić. Jeśli masz problem z połączeniem swojego hobby z pracą, przy wyborze branży kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Postaraj się znaleźć pracę w zawodzie, który da Ci możliwie najwięcej satysfakcji.

Wyznacz swój cel

Zdecyduj jaki zawód chcesz wykonywać, a najlepiej wybierz konkretną firmę, w której planujesz pracować. Wybierz konkretny termin, w którym zamierzasz zrealizować swój cel.

Przygotuj szczegółowy plan działania

Rozłóż realizację celu na mniejsze kroki. Zastanów się jakie umiejętności pozwolą Ci wykonywać zawód marzeń. Zaplanuj co konkretnie zrobisz w poszczególne dni, tygodnie i miesiące, żeby przybliżyć się do realizacji celu.

Pracuj systematycznie i bądź cierpliwy

Drobne działania, ale powtarzane z dużą systematycznością, prowadzą do ogromnych rezultatów. Na swojej ścieżce do przebranżowienia musisz być cierpliwy i uparty. Nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach.

Nie odwlekaj w nieskończoność zmiany zawodu

Zdobądź tylko pewien zasób kluczowych umiejętności, które pozwalają na pracę w Twoim nowym zawodzie i od razu po tym aplikuj do wybranych firm. Reszty nauczysz się później.

Jak się przebranżowić na programistę? W jaki sposób planuję tego dokonać w ciągu ok. 12-18 miesięcy?

Aktualnie (wrzesień 2018) pracuję jako specjalista ds. sprzedaży internetowej w sektorze B2B. W lipcu 2018 zaplanowałem sobie, że najpóźniej w pierwszej połowie 2020 roku chcę zmienić zawód i zostać programistą (junior developerem).

Zacząłem od intensywnej nauki HTML, CSS, JavaScript i języka angielskiego. W najbliższym czasie podejmę decyzję, w jakim języku programowania się wyspecjalizuję. Prawdopodobnie będzie to JavaScript. Wspominałem już o tym na podstronie O mnie.

Mam nawet krótką listę software house’ów z Poznania, w których chciałbym pracować. Sam jestem ciekaw jak ta lista zmieni się w przyszłości.

Wyznaczyłem sobie cel, podzieliłem go na mniejsze kroki i od razu wziąłem się do roboty. Staram się prawie codziennie uczyć się języka angielskiego. Czasami poświęcam na angielski tylko 15 minut, a czasami jest to nawet ok. 2-2,5 godzin dziennie. Często wstaję po 5 rano, żeby znaleźć na to czas. Wieczorami robię kurs online z HTML, CSS i JavaScript (i technologii pobocznych).

Większość weekendów też przeznaczam na rozwój. W soboty i niedziele poświęcam na angielski trochę więcej czasu niż w dni robocze. W weekendy mam też więcej czasu na dodatkowe materiały na temat programowania. Oglądam na YouTube nagrania z konferencji programistycznych, czytam branżowe blogi, słucham podcastów.

Nie jest łatwo – śpię krócej, ograniczyłem życie towarzyskie, mam bardzo mało czasu na przyjemności, a każdy dzień mam zaplanowany w najmniejszych szczegółach. Staram się robić wszystko, żeby maksymalnie wykorzystać każdą dobę. Jestem przekonany, że to najlepszy sposób na zmianę zawodu.

Jeśli też chcesz zdobyć nowe umiejętności i się przebranżowić po 30-stce, musisz być przygotowany na wiele poświęceń. Nie ma rzeczy niemożliwych, ale musisz skupić się na swoim celu i uparcie dążyć do jego realizacji. Wierzę, że Ci się uda. Powodzenia!

2 komentarzy Zmiana zawodu po 30-stce – postanowiłem się przebranżowić!

  1. NOWA JA

    mam ten sam pomysł- zmienić pracę, postawić na rozwój bo chyba 30-tka to magiczny czas,;)dziś byłam na luźnym spotkaniu “Dowiedz się jak wejść do branży IT!”zorganizowanym przez SDA-i pojawiło się we mnie wiele pytań- bo chodź samo spotkanie nie ukrywajmy było formą reklamy dla firmy oferującą swoje kursy to jednak przedstawiło branże IT jako bardzo rozwojowa, dynamiczna i ciekawą. czytając Twój artykuł znalazłam w nim swoje stanowisko, Jestem typowa humanistką- pracuję w branzy sprzedazowej a dokładnie sprzedaję produkty finansowe i ubezpieczeniowe – więc jak widzisz troche nie po branzowemu jesli chodzi o It ,ale moze faktycznie warto uwierzyć ze wszystko jest dla ludzi? i jesli zastosuje się zasade 3Z (zaciekawienie,zapał, zaangazowanie) to mozna tylko zyskać ? trzymam kciuki bys osiągnął swój cel- i zaraził swoimi działaniami innych. ja trafiłam na Twój artykuł włąśnie dlatego że ziarno zostało rzucone- teraz muszę się zmierzyć z sobą a raczej brakiem wiary w to ze to jest do ogarnięcia 😉 bo nie ukrywam dla amatora -wszystkie branzowe pojecia to na razie kosmos ,;) powodzenia !! dziel sie swoimi doswiadczeniami bo takich osób jak Ty jest wielu -tylko nei kazdy ma w sobie taką samodyscyplinę

    1. programista 30 plus

      Dziękuję za pozytywny komentarz 🙂 Na pewno zmiana zawodu na programistę to nie jest łatwa misja, ale metodą małych kroków można to osiągnąć. Najważniejsze to zacząć i nie odpuszczać po pierwszych niepowodzeniach. W końcu programowanie to ciągłe rozwiązywanie problemów. Jeśli dodatkowo polubisz taką codzienną walkę z kodem to przebranżowienie stanie się jak najbardziej realne 😉

Dodaj nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *